Jaki agregat prądotwórczy na budowę?

Jednym z wielu zastosowań urządzeń elektroenergetycznych, które stanowią samodzielnie źródło prądu, jest budowa – niemal każdego rodzaju. Agregaty prądotwórcze wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości skorzystania z sieci elektrycznej. Jednak to nie kwestia tego, gdzie i kiedy można użyć tego rodzaju urządzenia bywa problematyczna. Wielu użytkowników nie wie bowiem jaki model samodzielnego źródła prądu wybrać – jedno czy trójfazowy? Wiele osób nie wie także, czy inwestować w urządzenia na diesel czy benzynę i na co jeszcze zwrócić uwagę, by wybrany model okazał się wydajny i funkcjonalny.

Zapraszamy do dalszej lektury tego materiału, w którym postaramy się jak najdokładniej odpowiedzieć na te pytania!

Ogólne informacje

Przede wszystkim należy określić do jakich sprzętów używanych na budowie, agregat prądotwórczy będzie wykorzystywany. Należy także zastanowić się czy to urządzenie ma być głównym źródłem prądu czy też ma być stosowane w sytuacjach awarii sieci lub przerw w dostawie energii. Ma to znaczenie dla mocy, wielkości, spalania oraz zapotrzebowania na paliwo danego urządzenia. Jednakże głównym kryterium wyboru agregatu prądotwórczego na budowę powinna być moc znamionowa.

Model jedno- czy trójfazowy?

Do najpopularniejszych modeli agregatów prądotwórczych, które stosuje się na różnego rodzaju budowach, należą modele jednofazowe i trójfazowe. Te pierwsze służą do zasilania urządzeń o napięciu 230V, np.:

  • pilarek tarczowych,
  • wiertarek,
  • szlifierek,
  • myjek ciśnieniowych,
  • lutownic,
  • spawarek
  • i innych elektronarzędzi.

Z kolei trójfazowe generatory prądu można wykorzystywać zarówno do zasilania urządzeń o napięciu 230V, jak i do urządzeń o napięciu 400V – przecinarek do betonu, pilarek tarczowych, betoniarek, urządzeń do wyburzania oraz wielu innych. Na budowę poleca się przede wszystkim generatory trójfazowe, bowiem z ich pomocą można obsłużyć zarówno mniejsze elektronarzędzia, jak i większe urządzenia. Jeden agregat prądotwórczy będzie lepszym rozwiązaniem niż dwa, zarówno z finansowego, jak i praktycznego punktu widzenia.

Wszystko zależy jednak od indywidualnej sytuacji. Jeśli nie ma potrzeby obsługi urządzeń 400V, można wybrać generator jednofazowy.

Agregat na budowę – jaki model wybrać?

Jest to dość oczywiste, ale warto wspomnieć, że na budowę należy wybierać mobilne agregaty prądotwórcze. Mają one przenośną konstrukcję i często charakteryzują się mniejszą wagą niż agregaty stacjonarne. Są również wyposażone w koła, które umożliwiają swobodne przenoszenie urządzenia w miejsce, w którym jest ono potrzebne. Ułatwiają także przewożenie urządzenia z parku maszynowego na miejsce docelowe.

Na budowę warto wybrać taki model agregatu prądotwórczego, który posiada poręczne, wygodne uchwyty i jest zwrotny. Odpowiednia konstrukcja może bowiem usprawnić pracę, szczególnie w nagłych sytuacjach, w których urządzenie musi być szybko przewiezione w inne miejsce.

Zasilanie agregatu – benzyna, LPG czy diesel?

Kolejnym kryterium wyboru generatora jest rodzaj paliwa, którym urządzenie będzie zasilane. Na rynku dostępne są agregaty prądotwórcze na benzynę, LPG oraz diesel. Który z nich będzie najlepszym wyborem na budowę?

Modele zasilane na diesel należą do najdroższych na rynku, ale cechują się niskimi kosztami utrzymania, niskim spalaniem oraz wysoką wydajnością. Dodatkowo, tego typu urządzenia cechują się niską awaryjnością i długą żywotnością, nawet przy długiej pracy ciągłej. Mają również wytrzymałą konstrukcję, a olej napędowy należy do najtańszych paliw – jest tańszy niż benzyna. W związku z tym, przy częstym użytkowaniu, koszt zakupu takiego modelu ma szansę szybko się zwrócić. Z tych wszystkich powodów urządzenia na diesel są najbardziej optymalnym wyborem do prac budowlanych.

Agregaty na benzynę i LPG

Urządzenia zasilane benzyną mogą być dobrym wyborem ze względu na to, że są tańsze od tych na diesel. Ponadto, cechują się mniej skomplikowaną konstrukcją, co przekłada się na łatwość serwisowania. Są jednak bardziej kosztowne i trudniejsze w utrzymaniu. Sprawdzają się do sporadycznego użytkowania, więc mogą nie być najlepszym wyborem na budowę.

Z kolei agregaty prądotwórcze na LPG generują niskie koszty obsługi i charakteryzują się niewielkim zużyciem silnika oraz długą żywotnością. Są jednak drogie i – jeśli używa się ich tylko sporadycznie – taka inwestycja może się nie zwrócić. Z tych powodów zazwyczaj stosuje się je w przemyśle, nie budownictwie.

Na co wznowić uwagę przy wyborze agregatu na budowę?

Ze względu na trudne warunki pracy, urządzenie to powinno być przede wszystkim odporne na czynniki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne i uderzenia. Na budowie istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia agregatu prądotwórczego, co może – po jakimś czasie – skutkować uszkodzeniem urządzenia, obniżoną wydajnością bądź całkowitym zepsuciem, a także zmniejszonym bezpieczeństwem użytkowania.

Warto również rozważyć kupno urządzenia pod kątem tego, jaki jest planowany czas jego pracy. Czasami trudno to określić, ze względu na różnorodność prac na budowie. Dobrze jest jednak wybrać taki agregat prądotwórczy, który będzie zapewniał ciągłość wykonania prac, czyli wyposażony w jak najbardziej pojemny zbiornik paliwa oraz zapewniający możliwie najniższe spalanie.

Dodatkowe informacje

Dla własnego komfortu oraz komfortu swoich pracowników, warto wybierać modele wyposażone w osłonę akustyczną, która tłumi hałas emitowany podczas pracy. Dobrze jest wybierać także te generatory prądu, które są bardzo intuicyjne w obsłudze i mają łatwo dostępny panel sterowania, a także instrukcję obsługi w języku polskim. Im wygodniejsza obsługa agregatu prądotwórczego, tym większy komfort użytkowania oraz płynność pracy na budowie.

Co więcej, dobrze jest sięgać po nowoczesne generatory wyposażone m.in. wyświetlacz pokazujący stan pracy czy szereg zabezpieczeń takich, jak czujnik przeciążeniowy czy czujnik poziomu oleju. Na budowę zalecany jest też wybór agregatów prądotwórczych z funkcją automatycznej regulacji napięcia wyjściowego AVR oraz funkcją automatycznej regulacji częstotliwości.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl