Porządny agregat prądotwórczy stanowi doskonałą alternatywę dla zasilania sieciowego wszędzie tam, gdzie jest to niemożliwe z różnych powodów – prozaicznego braku dostępu do gniazda czy w przypadku przerwy w dostawie prądu. Jak już z pewnością wiesz, urządzenie to nie może stać w zwykłym pomieszczeniu, ponieważ wydziela toksyczne spaliny. Nie zawsze też dobrym pomysłem jest ustawienie agregatu na otwartej przestrzeni, gdzie narażony jest na działanie rozmaitych warunków atmosferycznych. Jak zatem odpowiednio zabezpieczyć sprzęt? Jak bezpiecznie korzystać z niego podczas ulewnego deszczu?
Opady atmosferyczne i inne trudne warunki pogodowe
Gdy myślimy o trudnych warunkach pogodowych w kontekście obsługi agregatu prądotwórczego na przykład na działce czy na placu budowy, zwykle mamy na myśli deszcz. Urządzenie jednak wrażliwe jest również na inne czynniki, w tym podwyższoną temperaturę czy ustawienie agregatu na dużej wysokości (wtedy możemy mieć do czynienia z obniżeniem mocy wyjściowej generatora). Warto pamiętać też o tym, że sprzęt tego rodzaju należy zabezpieczyć przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Najwięcej zagrożeń mimo wszystko wiąże się z nieodpowiednim osłonięciem agregatu przed opadami deszczu lub śniegu. Sprawdź, jak zrobić to poprawnie!
Ochrona agregatu prądotwórczego przed deszczem
Woda opadowa, zwłaszcza jeśli deszczowi towarzyszą silne podmuchy wiatru, pada właściwie ze wszystkich stron, a nie tylko z góry. To ważne, aby agregat był dobrze zabezpieczony przed wilgocią, która może doprowadzić do spięcia, a następnie uszkodzenia generatora. Urządzenie jednak pod żadnym pozorem nie może być szczelnie przykryte zarówno w czasie pracy, jak i po wyłączeniu, kiedy wciąż jest mocno nagrzane. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie agregatu pod zadaszeniem, na przykład dedykowaną do tego wiatą, jednak warto usunąć z niej wszelkie palne materiały (węgiel czy drewno często przechowywane pod takimi daszkami).
Pamiętaj też, że samo ustawienie agregatu w suchym miejscu pod zadaszeniem lub w dużym, dobrze wentylowanym garażu nie wystarczy, by ochronić go przed wilgocią. Pod żadnym pozorem nie dotykaj pracującego generatora mokrymi rękami, ponieważ grozi to porażeniem. Zastanawiasz się, jaki rodzaj agregatu prądotwórczego wybrać? Rozważasz zakup generatora mobilnego bądź stacjonarnego? Sprawdź ofertę naszego sklepu, a w razie pytań zapraszamy do kontaktu!