Jak dobrać moc agregatu prądotwórczego do potrzeb?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem stanowiącym dodatkowe źródło zasilania, ponieważ pozwala na samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej, a tym samym umożliwia pracę innego sprzętu elektrycznego. Doskonale sprawdza się w miejscach zamieszkania, gdzie często występują awarie sieci czy przerwy w dostawie prądu. Co więcej, jest to niezastąpione urządzenie na placach budowy, zapewniając zasilanie różnego rodzaju maszynom budowlanym. Agregat sprawdzi się również podczas imprez plenerowych, a także na działce, na której nie ma stałego dostępu do energii elektrycznej. Warto jednak dokładnie przemyśleć zakup odpowiedniego modelu, aby spełniał on indywidualne oczekiwania. Jednym z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, jest moc urządzenia.

Dobór mocy agregatu prądotwórczego – wszystko, co powinieneś wiedzieć, aby wybrać najlepsze rozwiązanie

Największe znaczenie przy zakupie agregatu ma jego moc, która powinna odpowiadać konkretnym potrzebom oraz zastosowaniu urządzenia. Warto pamiętać, że moc agregatu prądotwórczego ma być wyższa niż całkowite zapotrzebowanie mocy wszystkich odbiorników. Należy więc przeanalizować zapotrzebowanie na pobór energii elektrycznej, a następnie dopasować do niego odpowiedni agregat.

Niezwykle ważną informacją jest, iż niektóre urządzenia wymagają większego zapotrzebowania na moc w trakcie rozruchu niż wskazują ich tabliczki znamionowe.

Przy doborze agregatu powinniśmy kierować się zasadą, że urządzenia z silnikami takie jak: betoniarki, pompy do wody, piły stołowe itp. potrzebują na rozruch 3x większej mocy, niż jest podane na ich tabliczce znamionowej. Dla przykładu betoniarka o mocy 1kW będzie potrzebować agregatu o mocy 3kW, aby ją uruchomić.

Kolejną grupą są elektronarzędzia – te potrzebują 1.5x większej mocy niż jest podane na ich tabliczkach znamionowych, więc szlifierka kątowa o mocy znamionowej 1.8kW potrzebuje agregatu o mocy przynajmniej 2.7kW, aby ją uruchomić.
Większość urządzenia RTV i AGD nie potrzebuje dodatkowej mocy na rozruch.

Silniki – moc znamionowa 3x na rozruch

Elektronarzędzia – moc znamionowa 1.5x na rozruch

RTV i AGD – moc znamionowa 1x na rozruch

Podsumowując

Zapoznając się z ofertą agregatów prądotwórczych, powinniśmy przemyśleć, do czego będzie nam potrzebny ten sprzęt, a także jakie urządzenia zamierzamy zasilać za jego pomocą. Aspekt ten ma ogromne znaczenie dla doboru odpowiedniej mocy agregatu – wystarczającej do podłączenia wszystkich tych urządzeń. Agregaty prądotwórcze opatrzone są informacjami na temat mocy znamionowej oraz mocy maksymalnej.

Jeśli szukasz wysokiej jakości agregatów prądotwórczych w rozsądnych cenach, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl