Jak podłączyć agregat do instalacji w domu?

Mogłoby się wydawać, że największą trudnością związaną z urządzeniem elektromagnetycznym, które ma produkować prąd w przerwach w dostawie energii, jest wybór odpowiedniego modelu. Jest w tym trochę prawdy. Nie jest łatwo wybrać urządzenie, które sprosta potrzebom użytkowników, będzie niezawodne i dostępne w odpowiedniej cenie. Jednak dla niektórych równie dużą trudnością jest to, jak podłączyć wybrany agregat do instalacji w domu. Nie ma w tym nic nietypowego. Każda czynność, którą wykonuje się po raz pierwszy, może przysporzyć stresu lub zająć zbyt wiele czasu. Warto więc skorzystać z profesjonalnych porad i wskazówek, które pomogą uniknąć niepotrzebnych trudności związanych z montażem urządzenia.

Jak podłączyć agregat do instalacji w domu? – krok pierwszy

Najlepiej jest zastanowić się, czy nie poprosić o pomoc profesjonalistów – ekipę, która zajmuje się podłączaniem agregatów do instalacji domowych zawodowo. Dlaczego? Błędy, które powstają w wyniku niewłaściwego montażu, mogą skutkować nieprawidłowym działaniem samego urządzenia lub uszkodzić instalację domową.

W pewnych przypadkach błędy montażowe mogą rzutować także na bezpieczeństwo mieszkańców, a nawet na ich zdrowie lub życie.

Podłączenie agregatu do instalacji domowej – kwestie formalne

W przypadku urządzeń o niewielkiej mocy, które są wykorzystywane jedynie okazjonalnie i tylko do zasilania pojedynczych urządzeń, nie są wymagane konkretne zgody na montaż. Inaczej jest, jeśli agregat ma być stałym elementem instalacji domowej tzn., jeśli ma być na stałe podłączony do sieci. W tym przypadku należy poinformować o chęci podłączenia urządzenia do sieci Zakład Energetyczny (swojego dostawcę energii) i uzyskać od tego organu zgodę na takie działanie.

Wydanie zgody jest zależne od rodzaju agregatu prądotwórczego, rodzaju instalacji domowej oraz innych czynników, np. dostarczenia dokumentacji technicznej czy instrukcji eksploatacji. W przypadku, w którym urządzenie ma być przyłączone na stałe, może pojawić się konieczność przerobienia sieci, tzn. zaprojektowania odpowiedniego systemu, który umożliwi bezpieczne podłączenie agregatu do instalacji domowej oraz jego niezawodne i bezpieczne działanie.

Samodzielne podłączanie agregatu do instalacji domowej

Po uzyskaniu zgody od Zakładu Energetycznego (i ustaleniu czy sieć ma możliwość montażu tego urządzenia), można przystąpić do pracy. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić zalecenia producenta, które dotyczą podłączania agregatu do instalacji domowej. Zazwyczaj do urządzenia dołączony jest schemat połączeń oraz informacje, które dotyczą przekroju kabla zasilającego oraz obwodów.

Trzeba mieć też świadomość, że sposób montażu urządzenia może różnić się zależnie od posiadanego modelu agregatu, choć na ogół przebiega on w następujący sposób. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy urządzenie ma naładowany akumulator. Jeśli nie, to należy go naładować lub wymienić na nowy. Jeśli akumulator jest naładowany i działa poprawnie, można podłączyć do agregatu przewody sieci, a później odbiorniki, które mają być zasilane w razie przerwy w dostawie energii.

Kontrola poprawności podłączenia agregatu

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie tego, czy agregat został podłączony dobrze i czy instalacja domowa działa poprawnie. Aby to określić należy po kolei uruchomić urządzenia, które są podłączone do awaryjnego źródła prądu. Jeśli działają, to znaczy, że otrzymują energię i montaż się powiódł.

Bezpieczeństwo

Należy także zaznaczyć, że – nawet jeśli podłączenie agregatu do instalacji domowej przebiegło właściwie – nie można zapomnieć o podstawowych kwestiach, które zapewniają bezpieczne działanie urządzenia oraz sieci.

Radzimy więc, aby upewnić się, że zastosowany system posiada:

  • zabezpieczenia antypożarowe,
  • ochronę przed skokiem napięcia,
  • funkcję automatycznego przełączania w razie zmiany źródła zasilania.

Te funkcje odpowiadają za prawidłowe działanie urządzenia w nagłych wypadkach i minimalizowanie ryzyka wystąpienia zwarcia. Zwiększają także bezpieczeństwo w sytuacji, gdy awaryjne źródło prądu przez długi czas działa bez nadzoru.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl