Jaki agregat prądotwórczy kupić do zasilania domu?

Szeroka dostępność do prądu elektrycznego sprawia, że na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak poradzić sobie w przypadku nieoczekiwanej awarii. Zwykle omijamy ten temat szerokim łukiem, dopóki nie zaskoczy nas dłuższa przerwa w dostawie energii. Zdarza się, że występowanie takich awarii nie jest nagminne, jednak w wielu miejscowościach, szczególnie tych oddalonych od większych miast, owe sytuacje zdarzają się dość często, głównie przy trudnych warunkach pogodowych.

Z tego powodu warto zainwestować w awaryjny system, który (w razie przerw w dostawie prądu), zapewni zasilanie, a w efekcie prawidłowe funkcjonowanie niezbędnych domowych urządzeń takich, jak lodówka czy kuchenka, a także mniejszych sprzętów takich, jak budzik.

Alternatywnym źródłem prądu nie tylko w fabrykach czy zakładach przemysłowych, ale również w domach, są agregaty prądotwórcze. Te rewelacyjne urządzenia zmieniają obrotową energię kinetyczną na elektryczną, działając przy optymalnym zużyciu paliwa. Szukasz najlepszego generatora prądu do swojego domu lub gospodarstwa? W dalszej części podpowiadamy, jakie modele nadają się do użytku domowego.

Mobilny agregat prądotwórczy

Jednym z najpopularniejszych generatorów jest mobilny agregat prądotwórczy, który – jak sama nazwa wskazuje – może być transportowany do różnych pomieszczeń. Takie agregaty zostały wyposażone w wydajne prądnice i niezawodne silniki marki Kruzer, dzięki czemu działają stabilnie, a przy tym oszczędzają paliwo. W ofercie naszego sklepu online znajdziesz agregaty jednofazowe oraz trójfazowe o różnej mocy, idealne do niewielkich gospodarstw domowych. Wszystkie generatory zostały wyposażone w:

  • duże zbiorniki na paliwo,
  • czujniki poziomu oleju,
  • czujniki przeciążeniowe,
  • akumulator,
  • silniki chłodzone powietrzem,
  • miedziane okablowanie.

Parametry mobilnych agregatów prądotwórczych są doskonale dopasowane do użytku domowego, dlatego gorąco polecamy modele przenośne.

Stacjonarny agregat prądotwórczy

Poza mobilnymi generatorami prądu oferujemy również agregaty stacjonarne o dużej mocy. Takie urządzenia sprawdzą się głównie w zakładach pracy, ale możesz je wykorzystać na terenie prywatnej posiadłości czy w gospodarstwie rolniczym. Jeśli w Twoim domu jest duża kotłownia bądź pomieszczenie gospodarcze o większej powierzchni – możesz umieścić w nim generator stacjonarny, który w razie zaniku prądu będzie go wytwarzał samoczynnie.

Co trzeba wziąć pod uwagę kupując generator? – moc

Kolejnym kryterium wyboru odpowiedniego, zasilającego agregatu prądotwórczego do domu powinna być jego moc. Moc, którą powinien posiadać generator, jest zależna od jego rodzaju oraz od odbiorników, które będą do niego podłączone. Np. generator zasilający jednofazowy (230V), do którego podpięte jest oświetlenie LED, komputer, odkurzacz czy mikrofalówka, powinien mieć moc większą o minimum 1,2 raza. Z kolei, jeśli będą do niego podłączone np. urządzenia z silnikiem elektrycznym takie, jak wiertarka, spawarek etc., powinien mieć moc większą o 3 razy.

Agregaty zasilające trójfazowe (400V) powinny mieć moc 1,5 większą gdy mają dostarczyć energię sprzętom z elektrycznym falownikiem, 5 razy większą w przypadku oświetlenia sodowego, a nawet 9 razy większą dla niektórych urządzeń z trójfazowym silnikiem elektrycznym.

Zawsze należy wybierać zasilacz o mocy większej niż łączna moc wszystkich podłączonych do niego odbiorników.

Wybór agregatu prądotwórczego do domu – rodzaj paliwa do zasilania

Kolejnym ważnym kryterium wyboru generatora zasilającego do domu jest paliwo. Na rynku dostępne są urządzenia z silnikiem na benzynę oraz na olej napędowy, a także na gaz płynny (LPG). Każda z tych opcji ma wady oraz zalety. Agregaty zasilane benzyną są na ogół tańsze, ale do ich wad należą stosunkowo wysokie koszty eksploatacji. Wśród użytkowników pojawiają się także opinie, że urządzenia na benzynę odznaczają się mniejszą trwałością niż te zasilane dieslem. Są jednak dobrym wyborem do domu.

Z kolei agregaty zasilające z silnikiem na diesel generują stosunkowo niskie koszty eksploatacji, gdyż olej napędowy jest tańszy od benzyny. Jednakże modele tego typu są droższe niż te na benzynę, więc w chwili kupna stanowią bardziej obciążającą finansowo inwestycję. Co więcej, stosuje się je raczej w większych obiektach, niekoniecznie budynkach mieszkalnych, chociaż oczywiście można wybierać je także do domów.

Agregaty zasilane płynnym gazem (LPG) zazwyczaj cechują się wysokim spalaniem paliwa, ale są przyjazne środowisku, bardzo trwałe i stosunkowo tanie w eksploatacji. Gaz LPG jest bowiem tańszy niż benzyna i olej napędowy. Jednakże urządzenia z silnikiem napędzanym gazem rzadko poleca się do domów. Najczęściej agregaty prądotwórcze zasilane LPG stosuje się w zakładach przemysłowych, gdyż są droższe niż modele, o których mówiliśmy wcześniej. Żeby koszt kupna się zwrócił, urządzenie powinno działać przez długi czas.

Wielkość zbiornika na paliwo

Kolejnym kryterium wyboru odpowiedniego generatora, powinna być wielkość zbiornika na paliwo, z jednej przyczyny. Im większy zbiornik na paliwo, tym dłużej urządzenie może działać i dostarczać energię elektryczną do odbiorników.

Im większe zapotrzebowanie na energię, w przypadku braku prądu, tym agregator powinien mieć większy zbiornik na paliwo. W przypadku kupna generatora, np. do domku letniskowego, zbiornik na paliwo nie musi być tak duży, jak w przypadku kupna urządzenia do całorocznego domu jednorodzinnego.

Kupno generatora do domu a dodatkowe wyposażenie zasilacza

Generator ma jedno podstawowe zadanie, musi dostarczać energię wtedy, gdy brakuje jej z innych źródeł. Warto jednak pamiętać, że oprócz tego, że urządzenie zasilające powinno być wydajne i niezawodne, powinno być też tak komfortowe w użytkowaniu, jak się da. Wszystko po to, by można było uruchomić zasilacz bez problemu, np. w ciemności lub wyłączyć, gdy przestanie być potrzebny.

Z tego powodu polecamy modele z szybkim rozruchem elektrycznym, choć istnieją także egzemplarze z rozruchem ręcznym (szarpakiem), które do włączenia wymagają użycia siły. Dobrym wyborem są też generatory z technologią AVR (stabilizowaniem napięcia), która automatycznie reguluje poziom napięcia na wyjściu urządzenia. To zaś przekłada się na ochronę podłączonych odbiorników przed spięciem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl